Počas prvých mesiacov života sa bábätká fyzicky aj mentálne vyvíjajú neuveriteľne rýchlo. Pri výbere hračky je preto dôležité myslieť nielen na zábavu, ale aj akým spôsobom dieťatku môže pomôcť rozvíjať jeho schopnosti. Radi by sme vám dali niekoľko tipov na hračky vhodné v prvých 12 mesiacoch. Tento zoznam môže byť užitočný nielen pre milujúcich rodičov, ale aj zvyšnú rodinu a blízkych priateľov, ktorí hľadajú pekný darček na privítanie nového človiečika.


0 – 3 mesiace

Počas prvých troch mesiacov bábätko leží väčšinu času na chrbátiku s ohnutými ručičkami a nožičkami. Nie je zatiaľ schopné zložitejších vedomých pohybov, ale vďaka vrodenému reflexu dokáže ručičkami udržať a túliť sa napríklad s jemnou plyšovou bábikou alebo so svojím prvým veľrybím kamarátom. V tomto období sa vyvíja tiež jeho zrak a postupne silnejú jeho očné svaly spolu s krčnými. Tie môže precvičovať tak, že nad bábätko zavesíte niečo, čo môže očami sledovať. Tieto kolotoče nad postielku ho dokonca upokoja jemnými melódiami.


3 – 6 mesiacov

Dieťatko rýchlo rastie a fyzicky sa mení. Je toho naozaj veľa, čo teraz môže objavovať! Pohyby začínajú byť istejšie a bábätko vydrží chvíľu ležať aj na brušku. V tomto období ho veľmi poteší drevená hrazdička, alebo plyšová hracia deka s hrazdičkou a závesnými hračkami. Zajačieho kamaráta môžete zavesiť aj na autosedačku a kočík. Bábätko začína intenzívnejšie vnímať zvuky. Drevená hrkálka posilní jeho ručičky a látková dúha na drevenom krúžku perfektne padne do jeho malej detskej ručičky.


6 – 12 mesiacov

Motorické schopnosti 6-mesačného bábätka sa výrazne zlepšujú. Čoraz viac si je vedomé svojho tela a čo s ním dokáže. V tomto období sa bude prevaľovať na bruško, začne sa plaziť, bude sa snažiť postaviť a niektorým sa dokonca podarí prvý krôčik! Hračky prirodzene priťahujú jeho pozornosť a najmä keď sú v rôznych farbách a s rôznym povrchom, ako táto prvá bábätkovská kniha (nielen pre malých intelektuálov). Pre bábätko v tomto veku je dôležitá tiež istá forma rutiny, aby vedelo čo bude nasledovať a nebránilo sa napríklad spánku. Drevený kolotoč nad postieľku s morskými zvieratkami mu vždy zahrá na dobrú noc a upokojí ho pred vstupom do ríše snov.